Recenzja: Livespace - system CRM
Livespace to narzędzie znane każdemu, kto śledził poprzednie edycje naszego rankingu. W ubiegłorocznej zajął razem z Pipedrivem pierwsze miejsce. Z pewnością wielu z Was już miało z nim styczność, testowało ten system lub widzieliście filmy o nim na kanale WiseTools. Należy wspomnieć, że Livespace to polska platforma CRM nowej generacji, dzięki której poukładamy pracę zespołu handlowego i zoptymalizujemy proces sprzedaży.
Oczywiście, aby zacząć testować system, pierwszym krokiem będzie udać się na jego stronę internetową i wypełnić prosty formularz. Do dyspozycji dostajemy domyślnie 14-dniowy okres próbny, jednak jako SellWise mamy możliwość udostępnienia Ci specjalny kod, gdzie przetestujesz system bezpłatnie przez 30 dni – wystarczy, że skontaktujesz się z nami!
Po prostym i przejrzystym etapie tworzenia konta, przeglądarka od razu przenosi nas do systemu w planie Automation, z którym testy możemy rozpocząć od szybkiego zwiedzania, a tym samym zapoznania się z podstawowymi funkcjami Livespace. Mamy do wyboru dwie opcje: prezentacja funkcji w formie wideo albo samouczek, który przeprowadzi nas przez najważniejsze funkcje systemu.
Prowadzeni niemalże za rękę przez Livespace, przechodzimy przez szansę sprzedaży, jej status, etapy procesu, dodawanie notatek, tablicę profilu klienta, zestawienie wszystkich szans sprzedaży, a na końcu – przez pierwszą błyskawicznie domkniętą sprzedaż w systemie.
Jakie funkcje systemu CRM są najważniejsze?
To podchwytliwe pytanie, ponieważ nie ma takiego zbioru funkcji, który z punktu widzenia każdego z nas byłby perfekcyjnym rozwiązaniem względem oczekiwań. Dla jednych będzie to możliwość szeroko pojętej pracy na karcie klienta w połączeniu z bardzo niszową integracją i graficznym przedstawianiem lejka sprzedażowego, a dla innych dostępność API, dwukierunkowa synchronizacja kalendarza bądź jeszcze zupełnie coś innego. Prowadzeni niemalże za rękę przez Livespace, przechodzimy przez szansę sprzedaży, jej status, etapy procesu, dodawanie notatek, tablicę profilu klienta, zestawienie wszystkich szans sprzedaży, a na końcu – przez pierwszą błyskawicznie domkniętą sprzedaż w systemie.
Kokpit systemu
Gdy znamy już podstawy, czyli przejście przez proces sprzedaży, możemy poświęcić nieco uwagi na poznanie kokpitu systemu. Nie jest on przesadnie skomplikowany, dzięki czemu zachowuje swoją przejrzystość — co jest bardzo istotne pod kątem wdrażania zespołów i poznawania przez nich nowego narzędzia pracy. Nikogo nie dziwi już fakt, że bardzo często producenci takich platform nawiązują do widoków z serii „już gdzieś to widziałem” – kto korzysta z mediów społecznościowych, ten wie, o czym mowa. Czy to źle? Absolutnie nie.
Oprócz znanej już większości z nas tablicy, na której znajdziemy najnowsze aktualizacje tematów, notatki bądź załączniki, to, co powinno nas szczególnie zainteresować, mamy po prawej oraz lewej stronie tej tablicy. To właśnie z poziomu kokpitu domyślnie możemy podejrzeć statystyki (po lewej), a także przejrzeć zaplanowane, ale również i te przeterminowane zadania, a także skorzystać z sugestii wirtualnego asystenta Livespace. W tym przypadku przypomni nam on o zbliżającym się dniu wolnym, a w innym przypomni o tym, że powinniśmy podjąć kolejne działania w ramach transakcji, których jesteśmy opiekunem.
Nawigacja
W górnym menu Livespace, tak jak w poprzednich odsłonach systemu, znajdziemy zakładki (od lewej): kontakty, kalendarz, zadania, szanse sprzedaży i statystyki. Wydawać by się mogło, że wszystko, czego oczekujemy, mamy w zasięgu jednego kliknięcia. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dwa elementy znajdujące się kolejno po prawej i lewej stronie zrzutu ekranu, oznaczające kolejno czat wraz z Akademią Livespace (zbiór kursów produktowych) i listę 6. zadań, których wykonanie sugeruje producent, aby nasz CRM był gotowy do akcji.
Samouczek zawiera zupełnie nowe (względem ubiegłorocznej edycji rankingu) aktywności, które mają wprowadzić użytkownika w podstawy pracy w systemie. Idąc dalej jego tokiem, powinniśmy zacząć od konfiguracji procesu sprzedaży.
Konfiguracja procesu sprzedaży jest bardzo przejrzysta. Mamy do wyboru szereg ustawień, zależności, automatyzacji, które mają się wydarzać w związku z wykonaniem danego działania.
Oprócz budowy etapów oraz działań w ramach tych etapów możemy ustawić czy dane działanie jest obowiązkowe w ramach tego procesu sprzedaży (nie będzie możliwości wygrania szansy, jeśli nie wykonamy takiego działania), możemy wskazać wybrane osoby, które mogą wykonać dane działanie (np. Zatwierdzenie oferty), wymagać notatki lub załączenia pliku w ramach działania, ustawić powiadomienie czy wywołać utworzenie zadania w ramach danej szansy sprzedaży.
Tworzenie celów
Kolejny krok w ramach samouczka Livespace to wyznaczenie celów. Temat niezwykle istotny zarówno z punktu widzenia zespołów handlowych, jak i ich managerów. Tworzenie celów, jak większość konfiguracji w Livespace, jest bardzo przejrzyste i intuicyjne. Wybieramy okres rozliczeniowy, wskazujemy, czy cel ma się powtarzać po upływie określonego czasu, określamy rodzaj celu (dla poszczególnych użytkowników lub zespołów) i przechodzimy do wyboru parametrów, które na osiągnięcie celu mają się składać. Jak widzicie, możemy wskazać bardzo wiele aktywności oraz parametrów, które będą składały się na finalny wynik. Dzięki temu możemy zbudować złożony cel o różnych parametrach, które będą wspierały zespół efektywnej pracy.
Kolejnym krokiem, który sugeruje nam samouczek, jest utworzenie szansy sprzedaży. Jak widzicie, musimy uzupełnić szereg informacji, które w ramach szansy sprzedaży są konieczne. Oczywiście nazwę firmy i osobę kontaktową zaczerpniemy z bazy naszych firm oraz kontaktów. Nadajemy nazwę szansie sprzedaży, określamy źródło pozyskania oraz szacowany termin finalizacji. Do tego definiujemy, czy szansa ma być widoczna dla wszystkich (publiczna) i możemy dodać produkty.
Na sam koniec samouczek wskazuje, że czas zaprosić do Livespace członków naszego zespołu. Możemy to zrobić na dwa sposoby – wysyłając im zaproszenia na e-mail lub samodzielnie uzupełnić ich dane w systemie.
Możemy od razu określić ich rolę w zespole. W zależności od ustawień będzie to określało dostęp oraz widoczność obiektów w systemie.
Synchronizacja i integracje
Skoro samouczek mamy już za sobą, przejdźmy do punktu, w którym bardzo często podejmowana jest decyzja o wyborze konkretnego systemu CRM: dostępne integracje. Jakkolwiek przyjazny system by nie był do tego momentu, to z czym i jak możemy go zintegrować, określi nam jego przydatność w codziennych zadaniach. W wielu przypadkach producenci oferują dostosowanie narzędzi, co wiąże się z kosztami, które mogą być nie do przeskoczenia w przypadku z góry określonego budżetu na ten cel. Co oferuje nam w tej dziedzinie producent Livespace? Zaczynając od tych podstawowych – kalendarza i skrzynki e-mail, sprawdzamy jak szybko można zintegrować dwa podstawowe narzędzia codziennej pracy.
Obie funkcjonalności możemy bezproblemowo podpiąć z poziomu ustawień profilu – konto e-mail za pomocą konta Microsoft, Google lub IMAP, a kalendarz: dwustronnie (wyświetlanie zadań z Livespace w aplikacji) przy wykorzystaniu formatu iCal bądź korzystając z Microsoft Outlook Calendar. Warto na pewno zwrócić uwagę na pojawienie się możliwości natywnej dwustronnej integracji z kalendarzem, wielka szkoda natomiast, że nadal w opcjach zabrakło powiązania z pakietem G Suite.
Pozostałe integracje – jest ich 24 oraz API, możemy znaleźć po przejściu do ustawień konta. Oprócz Zapiera, który daje nam naprawdę szerokie możliwości łączenia się z ponad 1000 zewnętrznymi rozwiązaniami, znajdziemy tam między innymi również takie narzędzia jak: Sellizer, SALESmanago, Landingi i inne. Podsumowując, Livespace oferuje naprawdę szerokie pole dostępnych integracji, za co należy system pochwalić.
CRM
Przechodząc sumiennie przez wszystkie kroki szybkiej konfiguracji systemu, mogliśmy już poniekąd sprawdzić, jak Livespace sprawdza się jako system do zarządzania relacjami z klientem. Na tym etapie absolutnie nie ma się do czego przyczepić, narzędzie prowadzi nas ciągle za rękę, jest proste w obsłudze i intuicyjne, a support chętnie służy szybką pomocą (w godzinach 9:00 – 17:00 w dni robocze). Jak wyglądają poszczególne moduły, które powinny nas interesować? Przyjrzyjmy się karcie kontaktu oraz szansie sprzedaży – w końcu to dwa najważniejsze elementy, na których pracujemy na co dzień.
Szansa sprzedaży nie uległa znaczącym zmianom przez ostatni rok. Wciąż mamy całkowity pogląd na sytuację danego klienta – oczywiście wówczas, gdy rzetelnie pracujemy na kontakcie i aktualizujemy szansę na bieżąco. Widok wciąż jest prosty i przejrzysty, w zasięgu wzroku mamy tak naprawdę wszystko, czego potrzebujemy: osobę kontaktową, opiekuna kontaktu, najnowsze aktualizacje, ostatnie e-maile (jeżeli podłączymy skrzynkę e-mail), zaplanowane zadania, produkty i koszty (dodajemy ten element z poziomu ustawień), a także status szansy sprzedaży. Z tego widoku możemy również przypisać ją do konkretnej grupy bądź opisać dowolnym tagiem, dzięki czemu wyszukiwanie szansy stanie się jeszcze prostsze.
Praktycznie wszystkie te funkcje są dostępne również z poziomu karty kontaktu, która nie różni się niczym poza sekcją statusu szansy sprzedaży – w tym miejscu znajdziemy wszystkie szanse powiązane z danym kontaktem bądź otworzymy nową. Po zainstalowaniu dodatkowych integracji, takich jak Sellizer, znajdziemy tam także dodatkowe dane np. o tym, czy klient otworzył ofertę, czy też nie.
Kontynuując wątek wyszukiwania szans sprzedaży, o którym wspomnieliśmy powyżej, musimy dodać, że znalezienie ich jest proste i możliwe na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim chcąc mieć obraz aktualnej sytuacji, wystarczy przejść do zakładki szans sprzedaży, a dzięki wielu możliwym filtrom znajdziemy wszystko to, co nas interesuje. Na pochwałę zasługuje również mnogość widoków – od popularnej tablicy kanban, gdzie przenosimy kafelki na zasadzie metody drag & drop, przez widok prosty, rozszerzony, kolumnowy i firmowy, kończąc na kafelkach i uwaga – zaprojektowanym indywidualnie widoku. Ponadto, zarówno szanse, jak i inne, istotne informacje, możemy szybko znaleźć, korzystając z lupki, która znajduje się w prawym, górnym rogu panelu.
W kolejnych etapach zarządzanie szansami sprzedaży w Livespace jest nadal intuicyjne. Możemy je jednym kliknięciem przenosić, zmieniać ich szczegóły, dodawać notatki, odhaczać etapy procesu sprzedaży, a nawet wysyłać personalizowane bądź zautomatyzowane e-maile. Co nas wspomoże w sprawnym działaniu na szansach? Zadania, którymi możemy zarządzać bezpośrednio z karty tego modułu bądź z karty klienta albo bezpośrednio z szansy sprzedaży i które dają nam szereg możliwości – przypomnienia, przypisywanie osób odpowiedzialnych, cykliczność czy ustawienia prywatności.
Statystyki
W ostatnim czasie gruntowną przebudowę przeszedł segment statystyk. Częsta niechęć handlowców do tego typu systemów wynika właśnie z obawy przed kontrolą i ponoszeniem przykrych konsekwencji swoich działań bądź ich braku, a to przecież nie o nie chodzi – przede wszystkim, system CRM jest narzędziem, dzięki któremu możemy sprawnie wyciągać, próbować nowych rozwiązań i błyskawicznie poprawiać to, co nie działa.
Jak zatem wygląda odnowiony moduł raportowania w Livespace? Jeśli chodzi o samą skuteczność sprzedaży, mamy odświeżoną wersję graficzną. Możemy przyjrzeć się statystykom zarówno pod kątem zamkniętych już szans sprzedaży, jak i tych będących nadal otwartych.
Każdy z wykresów może być przedstawiany w formie graficznej oraz tabeli, z której dane sprawnie wyeksportujemy do formatu XLS w razie potrzeby. Ciekawą opcją jest również analiza działań, w której znajdziemy statystyki poszczególnych etapów w szansach sprzedaży oraz możliwość prognozowania naszej sprzedaży i kosztów, co daje nam obszerny obraz na przewidywany poziom wyników w przyszłości.
Nowością są rekomendacje, które możemy przejrzeć w analizie poszczególnych działań. System sam zwróci nam uwagę, że wykonanie danej czynności poprawiło prawdopodobieństwo pozytywnego zamknięcia szansy sprzedaży. Dostajecie gotowe wnioski do Waszego procesu, przedstawiony w prosty i przejrzysty sposób.
Aplikacja mobilna
Aplikacja mobilna również przeszła odświeżenie. Można śmiało powiedzieć, że trudno o łatwiejszą w obsłudze wersję systemu, a jednak aplikacja Livespace daje radę – nie dość, że jest dobrze przemyślana, to mamy pod ręką wszystkie niezbędne funkcje dające podgląd na sytuację w czasie rzeczywistym. Występuje również w dwóch wersjach, na Androida i iOS, z czego pierwsza z nich może być wspierana dodatkiem do rejestracji połączeń – bardzo fajna sprawa, dzięki której każde połączenie będzie od razu odnotowane profilu klienta.
Plusy
- Dostępny w dwóch wersjach językowych – polski oraz angielski.
- Nielimitowana przestrzeń na pliki.
- Integracja z Zapier.
- Aplikacja mobilna.
- Czat z supportem online (w wybranych godzinach).
- Wsparcie wielu walut.
- Możliwość modyfikacji i personalizacji elementów.
- Monitoring realizacji celów.
- Narzędzie łatwe w obsłudze.
- Możliwość automatyzacji e-maili.
- Dostępność API.
- Integracja z VOIP.
- Dostęp na podstawie ról.
- Dedykowana dodatek do aplikacji Call Tracker na Androida.
- Akademia Livespace – bezpłatne kursy produktowe dostępne online.
- Gotowa integracja z systemem marketing automation
- Integracja z Zapier / Make / Integrately
Minusy
- Brak modułu ofertowania.
- Bardzo proste statystyki.
- Brak modułu do prowadzenia obsługi klienta
- Tylko proste automatyzacje
- Brak modułu tworzenia własnych raportów
- Brak modułu budowy formularzy na stronę internetową
Podsumowanie
Livespace pozostaje systemem, który śmiało możemy rekomendować dla polskich MŚP. Dzięki swojemu nieliniowemu podejściu do budowy procesu jest doskonałym narzędziem, które możemy szczerze rekomendować każdemu, kto potrzebuje zdobyć kontrolę nad procesem sprzedaży w swojej firmie. Otrzymujemy przejrzysty kokpit, który przypomni o nadchodzących zadaniach, wirtualny asystent, podpowiadający, co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić nasze wyniki, a do tego estetyczny i nieskomplikowany wygląd wspierany przemyślaną aplikacją mobilną. W warstwie wizualnej Livespace dokonał bardzo dobrych zmian — system otrzymał nieco nowocześniejszy wygląd. W kwestii funkcji (poza nową odsłoną statystyk) natomiast można mieć poczucie, że nie zmieniło się zbyt wiele od ostatniego rankingu.
Podsumowując, korzystanie z Livespace nadal jest przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Polecamy narzędzie wszystkim tym, którzy szukają kompleksowego, łatwego w użytkowaniu rozwiązania. My natomiast, mamy ogromną nadzieję, że producent Livespace jeszcze w przyszłości nas czymś zaskoczy i w kolejnym rankingu będziemy mogli chwalić wprowadzone innowacje!
Szukasz wsparcia we wdrożeniu systemu CRM?
Wystarczy, że podasz swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą!