Recenzja: Sekrety negocjacji dla biznesmenów: Roger Dawson


Szymon Negacz

Konsultant, Trener Sprzedaży i właściciel SellWise


2 lipca 2017

Negocjacje to stały element sprzedaży. To też jeden z powodów, przez które prawdziwego handlowca B2B nie da się w pełni zastąpić żadnym, choćby najlepszym systemem ecommerce. Negocjacje sięgają do korzeni naszej ludzkiej bytności na tej planecie. Szczególnie duże znaczenie miały w cywilizacjach, które nie znały pieniądza a jedyną formą handlu był barter. Książek o negocjacjach powstało wiele, ale ich pierwowzór jest tylko jeden. 

Zawsze kiedy myślę o pochodzeniu negocjacji przypomina mi się pewna historia Wojciecha Cejrowskiego. Kiedy spodziewał się spotkać w dżungli nowe plemię, zabierał ze sobą dużo prezentów do rozdania, żeby łatwiej zdobyć zaufanie lokalnej społeczności. Były to haczyki na ryby, zapałki, hamaki i wiele innych prostych, ale odkrywczych przedmiotów dla ludzi niezwiązanych z cywilizacją. Kiedy przebywał z plemieniem dostatecznie długo i nie miał już czego więcej podarować, a ludzie dalej do niego przychodzili handlować – miał już tylko pieniądze do rozdania. Na nic zdały się tłumaczenia tubylcom, że 1 dolar jest mniej warty niż 100 dolarów. Dla nich jeden papierek – był jednym papierkiem. Od tego czasu zaopatrywał się przed podróżami w pokaźny plik jednodolarówek.

Ta prosta historia pokazuje, że przedmiot jest warty tyle ile ludzie są w stanie za niego zapłacić. Ta i wiele innych zasad negocjacji jest poruszona w tytułowych “Sekretach negocjacji”. Roger Dawson, autor książki i założyciel “Power Negotiating Institute” jest praktykiem i pasjonatem tej dziedziny. Potwierdziłem to na jednym z ostatnich zjazdów szkoleniowych. Spotkałem tam człowieka, który zajmował się profesjonalnie szkoleniami o negocjacjach i promował swoją własną książkę. Jak udało mi się ustalić w prywatnej rozmowie, wzorował się właśnie na wiedzy dostarczonej przez Rogera Dawsona.

Tytułowa książka, mimo że wydana w 1999 roku jest wciąż bardzo aktualna. Porusza, wiele dziedzin negocjacji i prowadzi czytelnika za rękę przez praktyczne przykłady. Nie ma tutaj lania wody i niepotrzebnych informacji. Każda strona niesie za sobą coś ciekawego. To jedna z tych książek, którą można czytać codziennie przez kilka minut przed spaniem i cały czas pamiętać główny wątek.

Obecnie na rynku dostępna jest nowa, uaktualniona wersja Sekretów negocjacji. To pozycja, która wiele wniesie w życie każdego – nie tylko biznesmena czy handlowca. Negocjacje przewijają się przez nasze życie cały czas i to się nie zmieni. Świadome negocjowanie może zaoszczędzić nam wiele pieniędzy lub czasu.

Zdecydowanie zachęcam do zakupu!

 

Pozdrawiam,

Ocena

Roger Dawson - Sekrety Negocjacji Dla Biznesmenów : Bardzo dobra! 95%

Kup książkę w wybranym sklepie


Jeżeli kupisz książkę używając poniższego widgetu, otrzymam za to drobną prowizję. Z góry dziękuję za wszystkie zakupy!