Recenzja: Kreatywność S.A. - Droga do prawdziwej inspiracji


Szymon Negacz

Konsultant, Trener Sprzedaży i właściciel SellWise


11 marca 2017

Każdy z nas słyszał o takich filmach jak “Toy Story”, “Gdzie jest Nemo?”, “Odlot” czy “Wall-e”. Z jednej strony to produkty które przyniosły setki milionów dolarów, a z drugiej chwytające za serca i zapadające w pamięć piękne historie. Wszystkie studia filmowe mają na swoim koncie przynajmniej kilka porażek. Pixar do dzisiaj nie popełnił jeszcze ani jednego błędu. Książka wieloletniego Prezesa – Eda Catmulla  opowiada jak tego dokonali. 

Pixar dzisiaj jest znany niemalże wszystkim, a komputerowo animowane filmy są codziennością. Naturalnie nie było tak od zawsze. W czasie kiedy Ed Catmull tworzył swoje pierwsze animacje 3D, zapłonął marzeniem stworzenia pełnometrażowego filmu w pełni wygenerowanego komputerowo. Całą swoją karierę przyporządkował zrealizowaniu tego marzenia. Dzisiaj wiemy, że mu się udało.

Książka opowiada o młodości autora i przeszkodach przy realizacji swojego marzenia. Możemy przeczytać o pracy Eda dla Georgea Lucasa, który nie widział nic interesującego w animowanych filmach. Jak widać, nawet wielcy w swojej branży czasami się mylą. Później patrzymy oczami autora na początki firmy, jej pierwsze problemy i sukcesy, na końcu docierając do etapu dojrzałej organizacji, którą znamy dzisiaj.

Przyznam, że ciężko czytało mi się tę książkę. Autor bardzo często wraca do tych samych wątków i przez to zniechęca do przewracania kartek. Uważam, że to bardzo dobra propozycja, dla każdego kto jest związany z szeroko pojętą branżą kreatywną. Myślę tu o wszystkich agencjach reklamowych czy działach marketingu. Ed Catmull bardzo dosadnie przedstawia historie swoich filmów i pokazuje, że wiele z nich na pewnym etapie wcale nie było idealne. Z jednej strony widzimy jak wygląda proces “ratowania” filmu, a z drugiej, że czasami lepszym wyjściem jest “zabicie” całego projektu.

Najcenniejszą wiedzą dla mnie, płynącą z książki jest tworzenie odpowiedniej atmosfery, która sprzyja kreatywności i wręcz celebruje błędy. W wielu firmach zamiata się je pod dywan, a Ed Catmull pokazuje jak nauczyć swoje zespoły radzenia sobie z niepowodzeniami i jak wyciągać z nich wnioski.

Podsumowując, polecam książkę każdemu kto w jakikolwiek sposób jest powiązany z branżą autora. Wszyscy Ci, którzy po prostu kochają filmy Pixara, również będą zachwyceni. Autor zdradza wiele ciekawostek dotyczących powstawania konkretnych dzieł. Dla wszystkich innych, pamiętajcie, że nie znajdziecie tutaj uniwersalnych porad biznesowych, które pomogą Waszej firmie sprzedawać swoje produkty tak dobrze jak Pixar filmy. Nie przeczytacie nic o stronie finansowej czy sprzedażowej całego przedsięwzięcia. Poznacie natomiast Steve’a Jobsa z zupełnie nowej perspektywy i dowiecie się dlaczego bez niego, dzisiaj nie byłoby Pixara. Krótko mówiąc – nie była to najlepsza książka jaką w życiu przeczytałem, ale wiem że niektórym może bardzo pomóc w pracy.

Moja ocena to: Dobra!

 

Pozdrawiam,

Ocena

Ed Catmull - Kreatywność S.A. - Droga do prawdziwej inspiracji : Dobra 65%

Kup książkę w wybranym sklepie


Jeżeli kupisz książkę używając poniższego widgetu, otrzymam za to drobną prowizję. Z góry dziękuję za wszystkie zakupy!