Recenzja: Jack Welch - Winning znaczy zwyciężać


Szymon Negacz

Konsultant, Trener Sprzedaży i właściciel SellWise


26 sierpnia 2017

Dla wielu, którzy mieli okazję przeczytać – dzisiejsza pozycja jest kultowa. Pierwsze słowa, wprowadzające do polskiego wydania mówią, że jeżeli przywództwo jest sztuką, Jack Welch udowodnił, że jest jej mistrzem. W okresie kiedy był na czele General Electric, wartość firmy wzrosła z 12 do niemalże 500 miliardów dolarów. Kto nie chciałby przeczytać rad człowieka, który tego dokonał? Ja nie mogłem się oprzeć. 

Książka jest podzielona na trzy części. W pierwszej autor opowiada nam o przywództwie, prowadzeniu zmian i wyłanianiu zwycięzców. Możemy się dowiedzieć jak dobierać ludzi, którzy razem z nami będą zwyciężać. Później jak im to umożliwić. Autor wraz z żoną, która jest amerykańską dziennikarką, w bardzo lekki i przystępny sposób opowiada o wszystkich omawianych zagadnieniach.

Druga część otwiera się na otoczenie firmy. Mówi o konkurencji, ustalaniu budżetu, strategii, o fuzjach i przejęciach oraz six sigma. Na samym końcu autor przechodzi do kariery zawodowej. Jakim prawem rządzą się awanse i jak zrównoważyć życie zawodowe z prywatnym.

Wydawać by się mogło, że taka książka to dobra pozycja tylko dla szefa firmy. Nic bardziej mylnego! Uważam, że pozycja jest cenna dla wszystkich wchodzących na rynek pracy. Pokazuje, że w życiu zawodowym oraz w sprzedaży nic nie jest dane. Na wszystko trzeba zapracować. Świat sam z siebie nikomu nie rzuca się do stóp. 🙂 Jack Welch mówi czasami o prawdach oczywistych, które jednak pokazane czarno na białym jeszcze bardziej zakorzeniają się w umyśle czytelnika, utwierdzając go w swoim przekonaniu.

Co najbardziej istotne w tego typu książkach – pozycja obfituje w prawdziwe i barwne przykłady omawianej teorii. Autor w ciągu swojego życia zawodowego zgromadził niebywałe ilości historii, które z pewnością warto poznać.

Winning – znaczy zwyciężać, to najlepszy mi znany podręcznik zarządzania małą i dużą firmą. Pozycja obowiązkowa dla każdego szefa czy managera.Można w nim znaleźć większość podstawowych i niezbędnych informacji. Do tego lekkość czytania i język w jakim jest napisana, sprawia że wiedzę wchłania się bez przeszkód. Zdecydowanie polecam tę pozycję!

Pozdrawiam,

Ocena

Jack Welch - Winning znaczy zwyciężać : Bardzo dobra! 90%

Kup książkę w wybranym sklepie


Jeżeli kupisz książkę używając poniższego widgetu, otrzymam za to drobną prowizję. Z góry dziękuję za wszystkie zakupy!